Maleńka poprawka

Wprawdzie pisałem że program gotowy ale zauważyłem drobne niedogodności kosmetyczne wiec poprawiłem plik wykonawczy. Poprawka dotyczy pliku tekstowego – dałem większe odstępy pomiędzy zadanymi. Zwęziłem również pole zapisu ścieżki do obsługi przycisków oraz dodałem przycisk do otwarcia pliku tekstowego. Cały program posiada już poprawki natomiast można pobrać sam plik wykonawczy i podmienić w swoim katalogu. Plik dostępny jest tutaj  http://dziennik.linuxpl.info/programy/poprawka_1.zip

Następna mała poprawka.
Poprawiłem odstępy w nagłówki pliku tekstowego oraz pole edycji emisja/przemienniki ustawiłem na duże litery. Oczywiście pliki podmienione na aktualne.

.. dalej o programie

Zastanawiałem się nad dodaniem zakładki nieumożliwiającej edycję pliku QSO.txt. Ale doszedłem do wniosku że nie warto. Wystarczy do wolnego przycisku dodać ścieżkę teksty\QSO.txt i po kłopocie. Jednym kliknięciem otwieramy plik w notatniku. W podobny sposób można by dodać plik excela z odpowiednim makrem które po otwarciu pliku odczytuje plik QSO.txt i zamienia na plik excela. Ale to zabawka i polecam komuś kto jest na bieżąco z execelem – a jak sobie przypominam to ktoś tutaj pisał na temat zmiany czasu w excelu i VBA więc nie będzie miał problemu z makrem. Oczywiście chyba udostępni wszystkim taki plik. Ja niestety nie mam czasu na zabawę a poza tym dawno nie pisałem w VBA i mogę mieć poważne problemy.

W trakcie „eksploatacji” programu mogę zauważyć potrzebę drobnych zmian więc proszę śledzić tą stronę. Zmiany mogą być drobne i wystarczy wtedy podmienić plik dziennik.exe na nowy. 

Dziennik łączności

Umieściłem na serwerze gotową i chyba ostateczną wersję programu  „Dziennik łączności”. O oto co się w nim znajduje.

Program „Dziennik łączności uległ bardzo dużym zmianom od jego powstania. Wprowadziłem kilka zmian zgodnie z sugestią na forum jak również w miarę moich potrzeb. Dlatego nie są dostępne poprawki do programu lecz cały funkcjonalny program. Oczywiście – kto ma już ten program w któreś wersji a nie chce kasować zapisanych QSO to może tylko uzupełnić brakujące pliki baz , plik .exe jak i katalog teksty.
Co potrafi jak działa ten program.
Otóż na pierwszej – głównej zresztą – zakładce  „ŁACZNOŚĆ” . mamy pole edycji „ZNAK STACJI”. Tutaj wpisujemy znak stacji z którą nawiązaliśmy łączność i naciskamy „ENTER”. Program szuka wszystkich łączności z tym znakiem jak również automatycznie wpisuje lub wyszukuje znak w zakładce „QSL”.
Jeżeli mieliśmy już przynajmniej jedna łączność z tym znakiem to program wpisuje imię operatora i QTH – jeżeli nie to należy to wpisać ręcznie. Otrzymujemy również informację o ilość QSO z tym znakiem jak i ilości wszystkich zapisanych QSO.  Następną czynnością jaką wykona program to wpisanie daty i godziny zgodnie z czasem systemowym – nie UTC o ile nie jest tak ustawiony czas systemowy komputera. Program nie zmienia czasu na UTC !!!. 
Ręcznie wpisujemy dane o raportach, pasmach itp. – dane te nie są kasowane przy zmianie znaku.
Następnie naciskając na przycisk „WPIS” zapisujemy QSO do baz danych jak również do pliku tekstowego QSO.txt znajdującego się w podkatalogu „teksty”.
Plik tekstowy „QSO.txt” jest tworzony automatycznie  jeżeli program go nie znajdzie w katalogu „teksty”. Natomiast jak plik już istnieje to poszczególne QSO są dopisywane.
O czym jeszcze warto wspomnieć?.
Otóż na sugestie z forum umożliwiłem poruszanie się kolejno po polach edycji za pomocą klawisza „tab”. Również utworzyłem bazę danych pasm na KF – można wybierać poprzez przyciski pomiędzy pasmami UKF i KF.
W zakładce „WSZYSTKI” mamy podgląd wszystkich QSO. Można je zmieniać, kasować dodawać itp. – ale uwaga licznik QSO nie zmienia swojej wartości. Dopiero zmiana zakładki i powrót do tej lub naciśniecie przycisku licz ponownie przeliczy ilość rekordów.
Pozostałe opcje są intuicyjne i nie warto ich opisywać.
Okno programu wygląda tak:


nowy

UWAGA. Nie jest dołączony do programu sterownik baz bde. Można go pobrać indywidualnie z  i zainstalować ( po instalacji plik można usunąć). Ale to pobieramy i instalujemy tylko w przypadku braku sterownika w systemie – nie da się uruchomić programu. Można sprawdzić czy sterownik jest zainstalowany w panelu sterowania. Tylko niewtajemniczeni w jego obsługę lepiej niech go nie otwierają.
Tak wygląda ikona BDE w panelu sterowania:bde

program można pobrać tutaj  http://dziennik.linuxpl.info/programy/dziennik.zip
natomiast sterownik baz danych BDE tutaj http://dziennik.linuxpl.info/programy/bde.zip

Program jest dostępny nieodpłatnie lecz jeżeli ktoś uzna za stosowne to może mnie wspomóc wysyłając dowolną kwotę na konto  44-1140-2004-0000-3602-3836-6204
Kontakt : sp9dfp@gmail.com
Inne moje strony:

http://automatyka.ndl.pl/
http://blogi.linuxpl.info/blog/
http://www.usrk.republika.pl/

Sterownik bazy danych bde

W ostatniej pełnej wersji dziennika nie ma załączonego sterownika bazy danych. Jest to celowe działanie aby nie mieszać sterownika z programem. Jeżeli nie ma sterownika bde  to program sie nie uruchomi. Należy pobrać plik http://dziennik.linuxpl.info/programy/bde.zip i uruchomić setup.exe. jest to operacja jednorazowa.  Po zainstalowaniu w panelu sterowania pokaże się ikona „BDE Administrator”. Tam lepiej nie klikać jak ktoś nie wie jak to ustawiać – nie ma takiej potrzeby.