Dziennik łączności

Umieściłem na serwerze gotową i chyba ostateczną wersję programu  „Dziennik łączności”. O oto co się w nim znajduje.

Program „Dziennik łączności uległ bardzo dużym zmianom od jego powstania. Wprowadziłem kilka zmian zgodnie z sugestią na forum jak również w miarę moich potrzeb. Dlatego nie są dostępne poprawki do programu lecz cały funkcjonalny program. Oczywiście – kto ma już ten program w któreś wersji a nie chce kasować zapisanych QSO to może tylko uzupełnić brakujące pliki baz , plik .exe jak i katalog teksty.
Co potrafi jak działa ten program.
Otóż na pierwszej – głównej zresztą – zakładce  „ŁACZNOŚĆ” . mamy pole edycji „ZNAK STACJI”. Tutaj wpisujemy znak stacji z którą nawiązaliśmy łączność i naciskamy „ENTER”. Program szuka wszystkich łączności z tym znakiem jak również automatycznie wpisuje lub wyszukuje znak w zakładce „QSL”.
Jeżeli mieliśmy już przynajmniej jedna łączność z tym znakiem to program wpisuje imię operatora i QTH – jeżeli nie to należy to wpisać ręcznie. Otrzymujemy również informację o ilość QSO z tym znakiem jak i ilości wszystkich zapisanych QSO.  Następną czynnością jaką wykona program to wpisanie daty i godziny zgodnie z czasem systemowym – nie UTC o ile nie jest tak ustawiony czas systemowy komputera. Program nie zmienia czasu na UTC !!!. 
Ręcznie wpisujemy dane o raportach, pasmach itp. – dane te nie są kasowane przy zmianie znaku.
Następnie naciskając na przycisk „WPIS” zapisujemy QSO do baz danych jak również do pliku tekstowego QSO.txt znajdującego się w podkatalogu „teksty”.
Plik tekstowy „QSO.txt” jest tworzony automatycznie  jeżeli program go nie znajdzie w katalogu „teksty”. Natomiast jak plik już istnieje to poszczególne QSO są dopisywane.
O czym jeszcze warto wspomnieć?.
Otóż na sugestie z forum umożliwiłem poruszanie się kolejno po polach edycji za pomocą klawisza „tab”. Również utworzyłem bazę danych pasm na KF – można wybierać poprzez przyciski pomiędzy pasmami UKF i KF.
W zakładce „WSZYSTKI” mamy podgląd wszystkich QSO. Można je zmieniać, kasować dodawać itp. – ale uwaga licznik QSO nie zmienia swojej wartości. Dopiero zmiana zakładki i powrót do tej lub naciśniecie przycisku licz ponownie przeliczy ilość rekordów.
Pozostałe opcje są intuicyjne i nie warto ich opisywać.
Okno programu wygląda tak:


nowy

UWAGA. Nie jest dołączony do programu sterownik baz bde. Można go pobrać indywidualnie z  i zainstalować ( po instalacji plik można usunąć). Ale to pobieramy i instalujemy tylko w przypadku braku sterownika w systemie – nie da się uruchomić programu. Można sprawdzić czy sterownik jest zainstalowany w panelu sterowania. Tylko niewtajemniczeni w jego obsługę lepiej niech go nie otwierają.
Tak wygląda ikona BDE w panelu sterowania:bde

program można pobrać tutaj  http://dziennik.linuxpl.info/programy/dziennik.zip
natomiast sterownik baz danych BDE tutaj http://dziennik.linuxpl.info/programy/bde.zip

Program jest dostępny nieodpłatnie lecz jeżeli ktoś uzna za stosowne to może mnie wspomóc wysyłając dowolną kwotę na konto  44-1140-2004-0000-3602-3836-6204
Kontakt : sp9dfp@gmail.com
Inne moje strony:

http://automatyka.ndl.pl/
http://blogi.linuxpl.info/blog/
http://www.usrk.republika.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *