SPIS OPISANYCH OBWODÓW NASTAWCZYCH
DOSTĘPNYCH  NA NASTĘPNYCH  STRONACH

UWAGA !!! Przypominam że materiały umieszczone na tych stronach ( jak w całym serwisie) przeznaczone są tylko do celów szkoleniowych i nie mogą stanowić podstawy budowy lub modernizacji urządzeń srk !!!

W dziale tym, postaram się opisać obwody nastawcze. Od najstarszych - za wyjątkiem urządzeń suwakowych, do najnowszych jakie znam. Wiem, że są to obwody które każdy automatyk musi znać i na pewno zna - ale postanowiłem sobie że się z nimi ponownie zapoznam. Przy okazji zebrałem cały dostępny materiał jaki posiadam i umieściłem właśnie tutaj. 
I jeszcze jedna uwaga - cześć obwodów wspólną dla różnych rozwiązań będę raczej pomijał. Wymaga to analizowania obwodów nastawczych w takiej kolejności jaką umieszczam w spisie.
Mam również prośbę - jeżeli ktoś ma materiał odnośnie zespołu N86F a mógłby mi go udostępnić to byłbym niezmiernie wdzięczny. Zależy mi szczególnie na schemacie układu elektroniki ( układ czasowy). 

1. Obwód zwrotnicowy z przekaźnikiem JRR oraz JRY

Obecnie rzadko spotykany obwód nastawczy. Jest on bardzo niebezpieczny, ponieważ zmiana faz zasilania powoduje fałszywy obraz położenia zwrotnicy.

2. Obwód zwrotnicowy z przekaźnikami wtykowymi. Nastawczym  IRK 10814, kontrolnym JRK 10610 oraz ochronnym JRK 10 311.

W praktyce nie spotkałem takiego obwodu. Był on jeszcze stosowany jeszcze w roku 1960. Czy gdzieś jeszcze jest stosowany - tego niestety nie wiem. Trudno mi również cokolwiek powiedzieć na temat jego bezpiecznego stosowania.
Ciekawostką jest to, że obwód kontrolny zasilany jest prądem stałym.

3. Obwód zwrotnicowy z ERL 10012 oraz przekaźnikami wtykowymi. Nastawczym  IRK 10814,  ochronnym JRK 10 311 oraz kontrolnym typu JRJ ( silnikowym).

No i następny obwód nastawczy. Tym razem funkcję kontrolną przejął przekaźnik silnikowy typu JRJ. No i rzecz chyba najważniejsza - proszę bardzo uważać na typ przekaźnika nastawczego. Spotyka się przekaźniki JRK 10814 oraz RK 10814. Są to dwa różne przekaźniki !!! RK 10814 ma układ styków 6/F, 3/B natomiast JRK 10814 3/F, 3B, 3/F/B . Nie ma problemu gdy mamy płytki tożsamości - są oczywiście różne. Ale może się zdarzyć że ktoś ja zdemontuje - ( co powinno być niedopuszczalne !!!) - wtedy o pomyłkę bardzo łatwo.

4. Obwód zwrotnicowy z ERL 11012 oraz przekaźnikami kontrolnymi typu ERL 11012

Obwód zwrotnicowy z ERL 12014 jest ( był) chyba najczęściej stosowany. Niestety nie jest to bezpieczny obwód nastawczy. Do kontroli położenia wykorzystane  są przekaźniki na prąd przemienny. Poprawiono trochę obwód Kr. UWAGA - w opisie omówiono pewne zmiany obowiązujące od 30 września 1991 r. 
Obwód ten obecnie wyparty jest przez obwody z ERL11014 oraz obwody nastawcze na prąd 3-fazowy. 

5. Zmodernizowany jednofazowy układ nastawczy z ERL 11014 oraz przekaźnikiem IRK - jako kontrolnym.

Ostatni z serii jednofazowych obwodów nastawczych. Niby jest już bezpieczny ale ...... No cóż osądźcie sami.


Oczywiście są jeszcze inne rozwiązania techniczne np. lokalne nastawianie zwrotnic, górki rozrządowe lecz te tematy chyba sobie daruję. Za wyjątkiem pierwszego obwodu ( fragment - przekaźniki L)  nie uwzględniałem nigdzie lokalnego nastawiania.

Obwody trójfazowe

6. Trójfazowy zwrotnicowy układ nastawczy z N-86 oraz ERL 11013

Obecnie dosyć popularne stały się trójfazowe obwody nastawcze. Ma to sens, ponieważ jednofazowy układ ma sporo wad. Choćby dlatego, że silnik repulsyjny charakteryzuje się niską trwałością i skomplikowaną budową. Jest on ponadto wrażliwy na spadki napięć i przeciążenia - często z tego powodu ulega awarii. Pobiera dużo prądu co ogranicza jego zasięg - przy żyłach 1mm2 zasięg ogranicza się do 300 m. Duży prąd nastawczy niszczy styki przekaźników ...

7.Trójfazowy zwrotnicowy układ nastawczy z N-86F 

No i ostatni układ jaki chciałem przedstawić. Jest to chyba najciekawszy układ zwrotnicowy.

ZAKOŃCZENIE

No i na tym zakończyłem cykl obwodów zwrotnicowych. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że są jeszcze inne obwody zwrotnicowe - np. na górkach rozrządowych. Ale myślę że poznanie tych układów wystarczy. Na ich podstawie "rozgryzienie" innych obwodów będzie łatwe.